Phrases

Home Page METALLICA Textet e METALLICA-ve Foto Useful Links Contact Page Fraza shume te bukura Guest Book About

Fraza te ndryshme

Ketu keni disa fraza shume te bukura rreth PARASE,DASHURISE,MIQESISE ......etj

Take e look

Kushtoji dy minuta nga jeta jote ketij shkrimi, eshte shume i bukur...

 

 

“Çdo dite qe jetojme  eshte nje mundesi e veçante”

 

Prandaj, te lexojme me teper dhe t’i kushtojme me pak kohe puneve te shtepise. Te ulemi ne shkalle dhe te adhurojme pamjen..

 

Pa domosdoshmerine per te pare nese ka barera te keqia ne kopesht..

 

Te kalojme me shume kohe me familjen dhe miqte, dhe me pak kohe duke punuar per te tjeret..

 

Kam vene re se jeta eshte nje bashkesi eksperiencash, per t’u vleresuar dhe jo mbivleresuar..

 

Tashme nuk heq menjane asgje, perdor gota kristali cdo dite...

 

Vesh rroba te reja, dhe sikur vetem per te shkuar ne market nese kam deshire...

 

Nuk ruaj menjane parfumin me te mire per festat e vecanta, e perdor gjithnje, cdo here qe dua te ndjej aromen e tij...

 

Frazat “nje dite...” dhe “nje dite nga keto...”, po zhduken nga fjalori im

 

Te bejme c’ka kemi deshire , SOT..

 

Me vjen keq qe s’kam shkruar letrat qe doja sepse qellimi per t’i shkruar ishte… “nje dite nga keto...”

 

Me vjen keq dhe jam akoma me i trishtuar kur kuptoj se kam rreshtur se theni vellezerve dhe femijeve te mi se sa i dua..

 

Tani perpiqem te mos kthej mbrapsht, harroj apo ruaj, asgje qe mund t’i jape lumturi dhe alegri jetes sime...

 

Çdo dite qe kalon, i them vetes se kjo dite eshte shume e vecante. Çdo dite, çdo ore, çdo minute qe kalon… eshte shume e veçante.

 

Nese e merr kete mesazh do te thote se dikush te mendon dhe te ka per zemer..

 

Nese je shume i zene per t’i kushtuar disa minuta ketij meszhi per t’ia derguar personave qe vlereson..

 

...ose nese preferon t’i thuash vetes “sapo te kem kohe” do ta nis “nje dite nga keto” mund te presesh shume..

 

Ose te mos mberrish kurre...

 

Ky mezash permban ushqim per shpirtin..

 

Jepu te tjereve me teper seç presin dhe beje me besim..

 

Mos lejo qe nje keqkuptim i vogel te prishe nje miqesi...

 

Mbaj mend poezine tende te preferuar
 ose muziken qe te pelqen me teper..

 

Thuaj: “te dua”,
vetem atehere kur dhashuria jote eshte e vertete ...

 

Dhe nese duhet te thuash:      “Me vjen shume keq”, shihe ate person drejt e ne sy.

 

Nese nuk beson ne “dashurine me shikim te pare”, mos u tall me endrat e te tjereve..

 

Dashuro
thellesisht
dhe me
pasion,

 

Ndonjehere dhe mund te lendohesh, por eshte e vetmja menyre per ta jetuar jeten plotesisht...

 

Nese s’je dakort perpiqu te pakten te jesh i ndershem, fol ngadale, por mendo me shpejtesi...

 

Mos ofendo, mos i gjykoni te tjeret per “ate qe keni degjuar te thuhet per ta ”...

 

Nese dikush te ben nje pyetje te ciles nuk do t’i pergjigjesh,

Buzeqesh dhe pyete:
“pse do ta dish?”

 

Kujto qe nje dashuri e madhe, ashtu si nje sukses i madh, eshte nje risk, merre persiper....

 

Martohu me dike, me te cilin te pelqen te flasesh...

 

Sepse kur te plakeni biseda do te jete me e rendesishme se cdo gje tjeter...

 

Kujtohu dhe se disa here heshtja eshte pergjgija me e mire...

 

Lexo me teper libra, shiko me pak TV, jeto nje jete te mire dhe te rregullt..

Nje shtepi e lumtur eshte ajo cka ka rendesi me teper. Bej ç’te mundesh qe te krijosh nje ambjent te tille.

 

Mos e nderprit kurre dike qe po te tregon perzemersi...

 

Kujto qe lidhja me e mire eshte ajo ku dashuria mes dy personave eshte me e madhe se sa nevoja qe kane per njeri-tjetrin..

 

 

 

MIQESIA

 

 

Miqesia e vertete eshte si shendeti,

nuk dime ta çmojme per aq kohe sa e kemi.

 

 

Miku i vertete

eshte ai,

qe vjen, kur

te tjeret ikin.

 

 

Nese gjithe miqte e mi

do te hidheshin nga ura

une nuk do te hidhesha…

do te qendroja poshte saj

qe te mund t’i prisja.

 

 

Mikun e vertete mbaje fort me te dyja duart.

 

 

Miqesia eshte nje mendim ne dy zemra.

 

 

Mos ec para meje –

ndoshta s’te ndjek dot.

Mos ec pas meje –

ndoshta s’di te te udheheq.

Udheto perkrah meje

E te jesh miku im!

 

 

 

 

Te gjthe e degjojne ate qe ti thua.

 

Miqte degjojne,

ate qe ti tregon.

 

Miqte e mire

degjojne edhe,

ate qe ti nuk thua.

 

 

Miku eshte ai,

qe njeh kengen

e zemres tende

dhe mund ta kendoje

edhe kur ti ke harruar

fjalet.

 

 

Ne jete zgjedhim rruge te ndryshme,

por pavaresisht se ku shkojme,

marrim me vete edhe nje pjesez nga tjetri.

 

 

E erret dhe e frikshme eshte rruga

pa driten e sinqerte

te MIQESISE.

 

 

 

ABOUT  MONEY


 

WITH MONEY YOU CAN

BUY A HOUSE

BUT NOT A HOME

 

 

WITH MONEY YOU CAN

BUY A CLOCK

BUT NOT TIME

 

 

 

WITH MONEY YOU CAN

 BUY A BED

BUT NOT SLEEP

 

 

 

WITH MONEY YOU CAN

BUY A BOOK, BUT

NOT KNOWLEDGE

 

 

WITH MONEY YOU CAN

 A DOCTOR,

BUT NOT GOOD HEALTH

 

 

 

WITH MONEY YOU CAN

BUY A POSITION

BUT NOT RESPECT

 

 

 

 

WITH MONEY YOU CAN

BUY BLOOD

BUT NOT LIFE

 

 

 

WITH MONEY YOU CAN

 BUY SEX

BUT NOT LOVE

 

 

 

 

THIS CHINESE PROVERB

 BRINGS LUCK

IT ORIGINATED FROM

THE NETHERLANDS

 

 

 

THIS PROVERB HAS GONE 8
TIMES AROUND THE WORLD, NOW IT IS YOUR TURN TO HAVE GOOD LUCK ONCE YOU HAVE RECIEVED IT.

 

 

THIS IS NOT A JOKE


YOUR LUCK WILL COME BY MAIL OR INTERNET